Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Van’da olaylar sürüyor, şehre giriş-çıkışlar kısıtlandı

Van’da mazbatanın seçimi ikinci tamamlayan AKP adayına verilmesinin ardından başlayan olaylar sürüyor.

Van'da mazbatanın seçimi ikinci

Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının geri alınmasına ilişkin karararın kaldırılarak mazbatanın AKP’li aday Abdulahat Arvas’a verilmesi kararına yönelik tepkiler devam ediyor.

15 GÜN EYLEM YASAĞI

Eylemlerin ardından Van Valiliği kentte genelinde gösteri yürüyüşü ve toplantıları 15 gün süreyle yasakladı. 

Van Valiliği ayrıca şehre giriş ve çıkışları kısıtladı. Valilikten yapılan açıklamada “İlimiz ve ilçelerimize girişlerine, buralardan bireysel veya toplu olarak çıkışlarına izin verilmemesi hususunda Valilik makamınca karar alınmıştır” ifadelerine yer verildi. 

Cadde ve sokaklara çıkan grupları polis, basınçlı su ve gaz bombası kullanarak dağıttı.

Gece devam eden olaylar bugün de sürdü. Sloganlar atarak cadde ve sokaklara çıkmak isteyen gruplara polis izin vermedi. Kent merkezinde geniş güvenlik önlemi alan polis, basınçlı su ve gaz bombaları kullanarak kalabalığı dağıttı.

PARKLAR, BÜFELER YAKILDI

Caddelerden ara sokaklara kaçan gruptakiler, lastik yakıp çevik kuvvet ekipleri ve zırhlı araçlara taş attı. Cadde ve ara sokaklardaki olaylar ise sürdü.

Olaylara katılanlar, parkları ateşe verdi, halk ekmek büfeleri, otobüs durakları ve bazı iş yerlerine zarar verdi. 

Ara sokaklara ve kenar mahallelere dağılan göstericiler, caddelerdeki çiçeklikleri devirdi, barikat kurarak polise taş ve molotofkokteyli attı.

Gece boyunca devam eden gösterilerde parkları ateşe veren, çocuk oyun gruplarını yakan göstericiler, halk ekmek büfelerine, bazı araçlara ve iş yerlerine zarar verdi, Kent Güvenlik Yönetim Sistemine bağlı kameralarının bulunduğu direkleri kırdı.

Polis ekipleri de gece boyunca göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederek dağıtmaya çalıştı.

26 KİŞİ GÖZALTINDA 

Polise mukavemet gösteren 26 şüpheli gözaltına alındı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, yollarda kurulan barikatları kaldırmak için çalışma başlattı, bazı vatandaşlar da ev ve iş yerlerinin önünü temizledi.