enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,7367
EURO
10,3748
ALTIN
499,23
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
26°C
İstanbul
26°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
25°C
Çarşamba Gök Gürültülü
28°C
Perşembe Gök Gürültülü
27°C
Cuma Parçalı Bulutlu
27°C
gmail oturum aç youtube mp3 indir yks ders notları dls 2021 apk bedava oyun hesapları

Türk-Yunan Mübadelesi’nin 98’inci yıl dönümünde anma etkinliği gerçekleşti

30 Ocak 1923’ yılında Türkiye ve Yunanistan hükümetleri arasında imzalanan Nüfus Mübadelesi Anlaşması’nın 98’nci yılı Nilüfer’de unutulmadı. İki halk için büyük önem taşıyan bu tarihi olayın yıl dönümünde gerçekleşen çevrimiçi etkinlikte; mübadele, uygulama ve sorunlar ele alındı.

Türk-Yunan Mübadelesi’nin 98’inci yıl dönümünde anma etkinliği gerçekleşti

Etkinliğin açılışına bir video mesajla katılan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, mübadelenin binlerce ailenin hikâyelerinde dönüm noktası olduğunu söyledi.

Geçmişin kimliği belirlemede önemli rol oynadığını söyleyen Başkan Turgay Erdem, “Geçmişimiz kimliğimizi belirliyor. Özellikle mübadil kökenli vatandaşlarımız için bu kimlik, hep bir gurur ve ayrıcalık olmuştur.

Ben de bir mübadil torunuyum ve bu kimlik hepimizin içinde biraz hüzün, biraz hasret, biraz sızı ve büyük bir onur barındıran duygularda bizleri buluşturuyor.

Bu manada, Mübadele binlerce ailenin hikâyelerinde dönüm noktasıdır. Tirilye, Mudanya, Gemlik, İznik, Karacabey ve Nilüfer’de Gölyazı, Çatalağıl, Tahtalı ve Görükle gibi toplam on ana yerleşimde, Yunanistan’da memleketlerinden koparılan atalarımız yeni bir hayat kurma mücadelesine girdiler.

Bu zorlu zamanda kısa zaman önce Rum nüfusun boşalttığı kasaba ve köyler atalarımızın yeni yuvası olurken, suyun öteki tarafında yaşayanlar için her zaman Anadolu’daki memleketleri olarak belleklerinde yer etti.”

Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Korkut da, 30 Ocak 1923 yılında birçok insanın hayatında önemli bir yer tuttuğunu belirterek, “Zorunlu göç büyük acıları beraberinde getirdi.

Birinci kuşak mübadiller çok sorunlar yaşadı. Bizler ardındaki kuşaklar olarak yaşanan o süreci unutmamak için anıları yaşatarak geçmişe ışık tutuyoruz. Dernekleşerek daha güçlü bağlar kuruyoruz.”

Etkinlikte Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Elçin Macar da, Türk ve Yunan Nüfus Mübadelesi, uygulama ve sorunlar üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

2000’li yıllardan itibaren mübadele üzerine önemli ve öncü çalışmaları bulunan Prof. Dr. Macar, ortaya çıkan sorunlar ve tarihsel geçmiş hakkında detaylı bilgiler verdi.

Türkiye ve Yunanistan’da uygulamalar ve iskân sorunlarına yoğunlaşan Prof. Dr. Macar, “Mübadele sonrası iki ülkede bir başarı hikâyesi anlatıldı.

İlerleyen kuşaklar bunu biraz irdelediler ve işlerin o kadar güzel olmadığını insanlarda bir takım travmalara yol açtığını ortaya çıkardılar. Göç insanlık tarihinde yeni bir olay değil ama uluslar arası toplumun meselesi haline gelmesi 1. Dünya Savaşı’nın sonuçlarından biridir.

İki savaş arası dönem Avrupa’da mülteciler dönemi olarak adlandırılır. Balkanlar’da nüfus hareketi daha önce başladı.

1912’ yılında Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi’nin son kafilesine kadar iki milyon insan yer değiştirdi. 3 bin yerleşim yeri bundan etkilendi, binlerce mülkiyet el değiştirdi yıkıma uğradı.

Sınırlar değişti yeni ulus devletleri kuruldu. Ulus devletlerin kolayca mobilize edebilecekleri nüfus yapısına ihtiyaçları vardı bu da farklı olandan kurtulmanın temel gerekçesiydi.

Bu göç dalgaları, baskı yöntemleri, gönüllü göç, antlaşmalar ve mübadeleler sıkça gerçekleşti.”

Türk-Yunan Mübadelesi’nin uzun bir süreç olduğunu söyleyen Prof. Dr. Macar, “Lozan Konferansı’nda iki ülkede halkların mübadelesine dair protokol imzalandı. 400 bin Müslüman Türkiye’ye gelecek, bir milyon 200 bin Rum ise Yunanistan’a gidecekti.

Göç edenler Mübadil statüsü kazandı. Karma Komisyon oluşturuldu ve iki ülke girişimleriyle süreç başladı. Fakat yerleşim, mal tazmini, istihdam, statü iki ülkede de sorun yaşattı.

İki ülke defalarca yasalar çıkarttı ve sorunlara çözüm aradı. 1933 yılında Karma Komisyon ortadan tamamen kaldırıldı ve ülkeler kendi içinde kararlar almaya başladı.

Sonuç olarak Lozan’da imzalanan anlaşma azınlık konusunda yeniliğin önünü açmıştır. Mübadillerin büyük sıkıntılar yaşadıkları doğrudur. Mübadiller baskı ve şiddet görmelerine rağmen topraklarını terk etmek istememişler ve dilekçe bile vermişler alakalı mercilere.

Sonuç olarak nüfus mübadelesi dünyaya bıraktığı kötü miraslardan biri, devletlerin nüfuslarını kovulabilir, değiş tokuş edilebilir bir mal olarak görmeleri fikrinin yerleşmesi olmuştur.

Üstelik çözüm kabul edildiği halde yeni sorunlar doğurmuştur. Kuşaklar boyu süren tutunma, dışlanma, kabul ettirmeye çalışma gibi sorunları ortaya koymuştur.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.