Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Metabolik sağlık, yaşam kalitesinin gizli anahtarı

METABOLİK SAĞLIĞIN, AÇLIK KAN ŞEKERİ SEVİYESİ, BEL ÇEVRESİ GENİŞLİĞİ, TANSİYON VE KOLESTEROL SEVİYESİ GİBİ FAKTÖRLERE BAĞLI OLDUĞUNU BELİRTEN DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA KAZIM BÖLEK, BU FAKTÖRLERİN NORMAL SINIRLARIN DIŞINA ÇIKMASI DURUMUNDA TİP 2 DİYABET, OBEZİTE VE KARDİYOVASKÜLER HASTALIKLAR GİBİ BİRÇOK FARKLI HASTALIĞA YOL AÇABİLECEĞİNİ VURGULADI.

METABOLİK SAĞLIĞIN, AÇLIK KAN

Metabolik sağlığın, açlık kan şekeri seviyesi, bel çevresi genişliği, tansiyon ve kolesterol seviyesi gibi faktörlere bağlı olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Bora Kazım Bölek, bu faktörlerin normal sınırların dışına çıkması durumunda tip 2 diyabet, obezite ve kardiyovasküler hastalıklar gibi birçok farklı hastalığa yol açabileceğini vurguladı.

Grip aşıları ve metabolik sağlık

Grip aşıları genellikle her yıl yenilenen ve doktorlar tarafından grip virüsünün ciddi komplikasyonlara neden olabileceği kişilere önerilen aşılardır. Ancak, grip aşılarının metabolik sağlığı bozulmuş kişilerde daha az etkili olabileceği belirtilmektedir. İstanbul Esenyurt Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Bora Kazım Bölek, grip aşısından maksimum verim alabilmek için sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam tarzının önemini belirtti.

Fareler üzerinde yapılan çalışmalar

Bölek, “Fareler üzerinde yapılan deneylerde, obez farelerin grip aşısı olmalarına rağmen influenza virüsüne karşı bağışıklık gösteremedikleri ve hastalığa yenik düştükleri bildirilmektedir. Bu çalışmanın ilginç bir diğer sonucu ise, obezken aşılanan farelerin sağlıklı kilolara dönmelerine rağmen grip virüsüne karşı direnç gösterememeleridir. Obezitenin kronik enflamasyon ve bozulmuş bağışıklık sistemi cevabıyla ilişkilendirilmesi, bu kişilerin aşıya beklenen yüksek antikor cevabını verememesine neden olmaktadır. Bölek, bu durumu aşının etkinliğini azaltan önemli bir faktör olarak belirtmektedir” diye konuştu.

Sağlıklı yaşam tarzının önemi

Aşılamadan ne kadar süre önce sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzına geçilmesi gerektiğini açıklayan Bölek, bu sürenin aşılamadan 4 hafta önce başlaması gerektiğini belirtti. Dr. Öğr. Üyesi Bölek, sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzıyla güçlü bir bağışıklığın sağlanabileceğini ve griple birlikte ortaya çıkabilecek çeşitli komplikasyonların azaltılabileceğini vurguladı.

Dr. Öğr. Üyesi Bölek, sağlıklı bir yaşam tarzının sadece daha kaliteli bir yaşam sunmakla kalmayıp, aşıların etkinliğini artırarak ciddi hastalıklara karşı daha güçlü bir koruma sağlayabileceğinin altını çizdi.