Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

LGS başvuru süresi uzatıldı! LGS başvurusu ne zaman bitiyor?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 2 Haziran’da gerçekleştirilecek LGS için başvuru tarihlerinin uzatıldığı açıklandı. LGS başvuru süresi 2 Nisan Salı günü saat 17.00’ye kadar uzatıldı. LGS başvurusu e-Okul üzerine yapılacak olup, öğrencilerden başvuru ücreti talep edilmeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB)

Önümüzdeki sene lise eğitimi alacak olan 8. sınıf öğrencilerinin katılacağı LGS için başvuru son günü geçtiğimiz günlerde tamamlanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre LGS başvuru tarihi uzatıldı.

LGS BAŞVURU TARİHİ UZATILDI

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav için başvuru süresi 2 Nisan 2024 Salı günü saat 17.00’ye kadar uzatıldı.

LGS BAŞVURU NASIL YAPILIR?

LGS başvuru işlemleri, “e-Okul” üzerinden isteğe bağlı gerçekleştirilebilecek. 

Geçtiğimiz yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı olarak otomatik olarak yapılan başvurular bu sene isteğe bağlı olacak. LGS başvurusu yapmak isteyen öğrenciler, başvurularını e Okul sayfası üzerinden ücretsiz yapabilecek. 

Okul müdürlükleri başvuru işlemleriyle ilgili öğrencilere rehberlik edecek ve sınav başvuruları okul müdürlüklerince onaylanacak. 

Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise başvurularını yayımlanan kılavuzda bulunan formu doldurarak yapacak. 

Öğrenciler, başvurularının yapılıp yapılmadığını elektronik ortamdan takip edebilecek. 

LGS NASIL OLACAK?

Her alan için 8’inci sınıf öğretim programlarında belirlenen kazanımlar esas alınarak, öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte sorular yer alacak. 

LGS GİRİŞ BELGESİ 24 MAYIS’TA AÇILACAK

Sınav, il ve ilçelerde belirlenen okullarda yapılacak. Fotoğraflı sınav giriş belgesi, 24 Mayıs’tan itibaren elektronik ortamdan okul müdürlüklerince alınacak, mühürlenecek ve onaylandıktan sonra öğrencilere teslim edilecek. 

Öğrenciler, sınava gelirken fotoğraflı onaylı giriş belgeleriyle geçerli kimlik belgelerini yanlarında bulunduracak. 

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınavın birinci oturumu saat 9.30’da, ikinci oturumu ise 11.30’da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve yanıtlamaları için 75 dakika süre verilecek. 

İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve yanıtlamaları için 80 dakika süre verilecek. Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak. 

Sınav sonuçları, 28 Haziran 2024’te “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek. 

Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.