Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İngiltere’de Kral Charles banknotları dolaşıma girdi

İngiltere Kralı 3. Charles’ın portresinin bulunduğu banknotlar bugün ülkede dolaşıma girdi. Kral Charles’ın portresini taşıyan 5, 10, 20 ve 50 sterlinlik banknotlar kullanıma sunuldu. Banknotlarda yer alan portre, 2013’te çekilen bir fotoğrafa dayanıyor.

İngiltere Kralı 3. Charles'ın

İngiltere Merkez Bankasından (BoE) yapılan açıklamaya göre, Kral Charles’ın portresini taşıyan 5, 10, 20 ve 50 sterlinlik banknotlar kullanıma sunuldu.

Kraliçe 2. Elizabeth’in portresinin yer aldığı banknotlar da ödeme aracı olarak kullanılmaya devam edilecek.

Yeni banknotlar yıpranmış olanların yerine ve banknotlara olan talepteki genel artışı karşılamak için basılacak. Bu nedenle, Kral Charles’ın portresinin yer aldığı yeni banknotların yayılımının oldukça yavaş olması bekleniyor.

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, banknotların dolaşıma girmesinden memnun olduklarını belirtti.

“TARİHİ BİR AN”

Bailey, “Bu tarihi bir an, çünkü banknotlarımızın üzerindeki hükümdarı ilk kez değiştiriyoruz. Nakit paranın pek çok kişi için önemli olduğunu biliyoruz ve halk talep ettiği sürece banknot sağlamaya kararlıyız. Yeni banknotları tedavüle sokmak bu kararlılığın bir göstergesi” ifadelerini kullandı.

Kral Charles’ın portresini taşıyan ilk banknotlar geçen yıl basılmıştı. Banknotlarda yer alan Kral Charles portresi, 2013’te çekilen bir fotoğrafa dayanıyor.