Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Erdoğan’dan iki kritik yurt dışı ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerin ardından yurt dışı temaslarına 22 Nisan’da yağacağı Bağdat ziyaretiyle başlayacak. Erdoğan’ın, 9 Mayıs’ta ise Washington’u ziyaret etmesi planlanıyor…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerin

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra ilk yurt dışı ziyaretini 22 Nisan’da Irak’ın başkenti Bağdat’a yapacak.

Erdoğan 13 yılın ardından Bağdat’a yapacağı ilk ziyaretinin ardından 9 Mayıs’ta ABD Başkanı Joe Biden’ın davetlisi olarak Washington’a gidecek.

Ziyaret, Erdoğan’ın Donald Trump’ın başkanlığından bu yana Beyaz Saray’a yapacağı ilk resmi ziyaret olacak. 

13 YIL SONRA İLK BAĞDAT ZİYARETİ

En son Başbakanlığı döneminde Bağdat’ı ziyaret eden Erdoğan, 2011’den bu yana ilk ziyaretini Cumhurbaşkanı olarak 22 Nisan’da yapacak.

10 Temmuz 2008, 15 Ekim 2009 ve 28 Mart 2011 tarihlerinde Başbakan iken Bağdat’ı ziyaret eden Erdoğan’ın temaslarındaki ana gündeminin terörle mücadele, Kalkınma Yolu Projesi ve İran’ın İsrail’e hava saldırısıyla hareketlenen bölgedenin durumu olması bekleniyor. 

ABD Başkanı Joe Biden’ın davetlisi olarak 9 Mayıs’ta da Washington’a gidecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, en son Donald Trump’ın başkanlığında 12-13 Kasım 2019 tarihlerinde ABD’ye resmi ziyarette bulunmuştu.

Biden-Erdoğan görüşmesinde savunma sanayi, F-16 tedarik ve modernizasyon süreci, F-35 süreci, terörle mücadelede işbirliği ve ticaret konularının ele alınması bekleniyor.