Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dünyanın gözü Türkiye’de: Gazete ve ajanslardan yerel seçimler için ilk yorumlar geldi

Türkiye bugün sandık başına giderken, uluslararası medya kuruluşları da gelişmeleri anbean kamuoyuna duyurarak son gelişmeleri aktarıyor…

Türkiye bugün sandık başına

Bugün Türkiye sandık başına giderken, oy sayım işleminin başlaması ve verilerin paylaşılmasından sonra uluslararası kamuoyundan arka arkaya haberler gelmeye başladı… Türkiye’deki son gelişmeleri aktaran yabancı gazete, TV ve haber ajansları sandıktan çıkan ilk sonuçlarla ilgili kapsamlı detayları duyurdu. 

ASSOCIATED PRESS

ABD’nin önde gelen haber ajanslarından Associated Press gelen ilk sonuçları abonelerine duyurdu.

Haber ajansı “Türkiye’de muhalefet ilk sonuçlara göre yerel seçimlerde İstanbul ve diğer kritik belediyeleri kazanmaya hazırlanıyor” ifadesini kullandı.

BILD

Almanya’nın çok okunan gazetelerinden Bild, “Türkiye’deki yerel seçimlerde Erdoğan, yenilme riskiyle karşı karşıya” başlığını kullandı. 

Türkiye’de 61 milyon seçmenin oy kullandığını aktaran Bild, “Devlet haber ajansının aktardığına göre muhalefet İstanbul ve Ankara’daki önemli şehirlerde önde” ifadesine yer verdi. Haberde, “Oyların yaklaşık yüzde 20’sinin sayılmasının ardından, İstanbul’un görevdeki belediye başkanı Ekrem İmamoğlu oyların yüzde 49,6’sını aldı. Erdoğan tarafından desteklenen rakibi ise yüzde 41,6’da kaldı. Ankara’da ise Belediye Başkanı Mansur Yavaş, oyların yüzde 12,4’ünün sayılmasının ardından yüzde 56,3’lük bir oy oranına sahip oldu. Seçim Erdoğan için önemli bir duyarlılık testi olarak görülüyor, özellikle de Türkiye’de yaşayan her beş kişiden birinin yaşadığı 16 milyon nüfuslu metropol İstanbul’daki seçim” denildi.

REUTERS

İngiliz haber ajansı Reuters da ilk sonuçları kamuoyu ile paylaştı… Haberde, İmamoğlu’nun ilk açıklamalarına ve “şu anki fotoğraftan ziyadesiyle memnun” oldukları sözlerine vurgu yapıldı. 

Haberde, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Mansur Yavaş, büyükşehir belediye başkanlığını kazandıklarını belirterek, ilçe sonuçlarını beklediklerini duyurdu” denildi.