Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Boeing Ceo’su görevden ayrılacak

ABD merkezli yolcu uçağı üreticisi Boeing, CEO Dave Calhoun’un bu yıl sonunda görevinden ayrılacağını açıkladı.

ABD merkezli yolcu uçağı

Güvenlik sorunları nedeniyle büyük kriz yaşayan ABD’li uçak üreticis Boeing’de fatura CEO’ye kesildi. Şirketin en çok sattığı uçak modeli olan Boeing 737 Max’taki güvenlik sorunları, yönetim değişikliğini de beraberinde getirdi.

Şirket, CEO Dave Calhoum’un bu yıl sonunda görevinden ayrılacağını açıkladı. Boeing’in ticari uçaklar bölümünün başında bulunan Stan Deal’ın da hemen emekli olacağı belirtildi. Şirket, Deal’ın görevini operasyon direktörü Stephanie Pope’un üstleneceğini duyurdu.

Son dönemde art arda sorunlarla gündemden düşmeyen Boeing’de 15 Mart’ta yeni bir kriz patlak vermişti. ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA), Oregon’a iniş yapan United Airlines’a ait Boeing 737 uçağının dış panelinin kayıp olduğunu ve durumun araştırıldığını duyurmuştu. 139 yolcu ve 6 kişilik mürettebatın bulunduğu, San Francisco’dan kalkan 25 yaşındaki uçakta iniş sonrası yapılan incelemelerde bir panelin eksik olduğu belirlenmişti.

ABD’de Alaska Havayolları’nın 5 Ocak’taki bir uçuşunda Boeing MAX 737 model yolcu uçağının kapısının düşmesi sonrası dev şirketin üretim süreçleriyle ilgili endişeler büyük tartışma yaratmıştı.

ABD’de aynı tipteki 171 uçağın uçuşları durdurulmuş, THY de filosunda bulunan aynı tipteki beş uçağın uçuşlarını askıya almıştı.

İncelemeye alınan uçaklarda “gevşek civata” sorunun tespit edilmesi endişeleri daha da artırmıştı. ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) 737 MAX uçaklarının üretim sürecine yönelik başlattığı incelemede 89 testten 33’ü başarısız olmuştu.

Başka bir uçağın tekerleğinin kalkıştan hemen sonra düşmesinin ardından son olarak da ABD’deki Boeing uçakları çeşitli nedenlerle art arda acil iniş yapmıştı.