Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bandırma Belediyesi, müsilajı tetikliyor

BANDIRMA BELEDİYESİNİN DÜZENLİ OLARAK DETERJANLI SU KULLANARAK YAPTIĞI SOKAK VE MEYDAN TEMİZLİĞİ, MARMARA DENİZİ’Nİ TEHDİT EDİYOR. UZMANLARIN UYARILARINA KULAK ASMAYAN BANDIRMA BELEDİYESİ’NİN BU UYGULAMASI MÜSİLAJ OLUŞUMUNU TETİKLİYOR.

BANDIRMA BELEDİYESİNİN DÜZENLİ OLARAK

Bandırma Belediyesinin düzenli olarak deterjanlı su kullanarak yaptığı sokak ve meydan temizliği, Marmara Denizi’ni tehdit ediyor. Uzmanların uyarılarına kulak asmayan Bandırma Belediyesi’nin bu uygulaması müsilaj oluşumunu tetikliyor.

Bandırma Belediyesi sokak ve meydan temizliğinde düzenli olarak deterjanlı su kullanmaya devam ediyor. Uzmanların müsilaj riski nedeniyle bir damla bile kimyasalın karışmaması gerektiğini vurguladığı Marmara Denizi, Bandırma Belediyesi’nin bu vurdumduymazlığı nedeniyle düzenli olarak kimyasal maddelere maruz kalıyor. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı, daha önce verdiği bir röportajda Marmara Denizi’ndeki kirlilik nedeniyle muhtemel müsilaj tehlikesine dikkat çekmiş ve müsilaj oluşumunun Marmara Denizi’ne karışan deterjan ve dezenfektan atıklarından kaynaklandığını belirtmişti.

Prof. Dr. Mustafa Sarı konu ile ilgili verdiği röportajda, “Müsilaj, denizi aşırı kirletmemizin tetiklediği bir sonucudur. Deterjanlar veya bütün kimyasallar kirlilik kaynağıdır. Müsilajın temelini oluşturan şey denizdeki azot-fosfor dengesinin bozulmasıdır. Her türlü kimyasal arıtılmadan denize gönderildiği takdirde oradaki azot-fosfor dengesini bozacağı kuşkusuzdur. Bu da müsilaja davetiye çıkaran bir sonuçtur” şeklinde konuşmuştu.