Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Avukat Emin Özkurt Trabzonspor-Fenerbahçe maçı sevklerini değerlendirdi

Spor hukukçusu Avukat Emin Özkurt, Trabzonspor-Fenerbahçe maçının ardından çıkan olaylar ile ilgili açıklanan disiplin sevklerini yorumladı.

Spor hukukçusu Avukat Emin

Spor hukuku alanında Türkiye’yi uluslararası mecrada temsil eden, İsviçre’deki Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) ile Euroleague Basketbol Tahkimi’nin Türk hakemi olan Avukat Emin Özkurt, Trabzonspor-Fenerbahçe maçından sonra yaşanan olaylar ile ilgili sevkleri SÖZCÜ için değerlendirdi.

Futbolcuların disipline sevk edilmelerini hatalı olduğunu belirten Emin Özkurt, şu ifadeleri kullandı:

“Temel bir hukuk prensibi vardır. Kuvveti kuvvetle defetme hakkı vardır, bu da meşru müdafaa hakkıdır. Yüzlerce kişi hiç ait olmadıkları yere giriyor ve ellerindeki kesici, delici, cisimlerle oyuncuları darp etmeye yöneliyorsa oyuncuların bunlara uygulayacağı kuvvet haktır, meşru müdafaa çerçevesi içindedir. Bundan dolayı oyuncuların sevk dahi edilmemesi gerekirdi.”

“FEDERASYON ÇELİŞKİ İÇERİSİNDE”

Olayların ağırlığına rağmen tedbirsiz olarak sevk ediyorlar. Bu gibi sevkler tedbirli yapılır; orada federasyon çelişki içerisinde. TFF Hukuk Kurulu, sevklerde meşru müdafaa konusunda takdir haklarını kullanmayarak yanlış bir yaklaşım sergilemişlerdir.

“BİR MAÇ VE İKİ MAÇ CEZA…”

“PFDK önce İrfan Can Eğribayat ve Osayi Samuel’e üçer maç ceza verecektir. Daha sonra haksız tahrik ve hafifletici sebepleri dikkate alarak bir maça düşürmesini bekliyorum. Jayden Oosterwolde, yerde yatan taraftara tekme attığı için daha fazla ceza alabilir ancak orada da haksız tahrik ve hafifletici sebepleri dikkate alarak iki maç gibi ceza alacağını düşünüyorum.”