Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Avrupa Konseyi’nden Türkiye’deki yerel seçimlerle ilgili net mesaj

Uluslararası kamuoyu 31 Mart seçimlerine kilitlenmişken Avrupa Konseyi’nin gözlem misyonunun başkanı David Eray açıklamalarda bulundu.

Uluslararası kamuoyu 31 Mart

Avrupa Konseyi tarafından yürütülen gözlem misyonunun başkanı David Eray bugün Ankara’da bir basın toplantısı düzenledi. 

Açıklamada, Türkiye’de Pazar günü yapılan yerel seçimlerin rekabetçi olduğunu ve vatandaşlara pek çok seçenek sunduğunu ancak seçimlerin ifade özgürlüğünün sağlanması için daha fazlasının yapılması gereken “keskin bir şekilde kutuplaşmış bir ortamda” gerçekleştiğini söyledi.

Eray, “Seçim günü genel olarak sakin geçti ve profesyonel bir şekilde organize edildi, yüksek katılım oranı vatandaşların demokratik süreçlere olan güçlü bağlılığını gösterdi” dedi.

Heyet başkan yardımcısı Vladimir Prebilic ise “Bu seçimlerin rekabetçi yapısını, seçmenlerin birçok seçenek arasından seçim yapabilmesini memnuniyetle karşılamakla birlikte, Türkiye’deki 2024 yerel seçimlerinin keskin bir şekilde kutuplaşmış bir ortamda gerçekleştiğini ve yerel demokrasiye ancak kısmen elverişli olduğunu not edebiliriz” dedi.

“BAZI ENDİŞELER GİDERİLMEDİ”

Prebilic, Avrupa Konseyi’nin Türkiye’nin seçim uygulamalarına ilişkin uzun süredir devam eden bazı endişelerinin giderilmediğini de sözlerine ekledi. Prebilic, “Avrupa Konseyi’nin demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları ilkeleri doğrultusunda, gerçek bir ifade özgürlüğünün ve bağımsız yargı tarafından denetlenen makul ve iyi uygulanan bir çerçevenin olduğu bir siyasi ve medya ortamının sağlanması için daha fazla şey yapılması gerekiyor” dedi.

İngiliz haber ajansı, gözlem heyetinin 16 Avrupa ülkesinden 26 gözlemciden oluştuğunu ve İstanbul ve Ankara da dahil olmak üzere 140’tan fazla seçim merkezinde oy verme işlemlerini izlediklerini hatırlattı.