Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Adalete güven kalmadı millet CİMER’e koşuyor!

Halkın, şikayetini iletebildiği Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne geçen yıl 7 milyon 650 bin adet başvuru yapıldı. Bu da başlıktaki yoruma yol açtı…

Halkın, şikayetini iletebildiği Cumhurbaşkanlığı

Vatandaşların, talep, ihbar ve şikayetlerini doğrudan cumhurbaşkanlığına iletilmesi amacıyla 2015’te kurulan Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayet yağdığı ortaya çıktı… CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 1 Şubat 2024’te Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a, 2023’te CİMER’e bölgelere göre kaç kişinin başvuru yaptığını ve bu başvurulardan konuları ve kaçının şikayet olduğunu sordu. Yılmaz’dan iki ay sonra yanıt geldi.

‘İŞLEM SÜRESİ 14 GÜNDÜR’

Yılmaz kaç şikayet başvurusu olduğu sorusunu es geçti, önergeyi şöyle yanıtladı: “CİMER’e 2023 yılında 7 milyon 650 bin adet başvuru yapılmıştır. Bu başvuruların yüzde 98’i internet üzerinden yapılırken, yüzde 2’si posta ve şahsen müracaat ile gerçekleşmiştir. Başvuruların ortalama işlem süresi 14 gündür. İktidara ve Bakan’a tepki gösteren CHP’li Bülbül, “CİMER’e yapılan başvuruların hangi konuları kapsadığı kaç kişinin şikayet başvurusunda bulunduğu yanıtlanmadı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı soruları cevapsız bırakarak neyin üzerini örtüyor. AKP iktidarının her bir organ şeffaflık ilkesinden uzak” dedi. CİMER’e başvuru sayısını öğrenen vatandaşlar ise “Eskiden millet hakkını aramak için mahkemelere güvenirdi, dava açardı. Artık adalet olmadığı için güven bitti, vatandaş da CİMER’e şikayette bulunuyor” diyerek durumu özetledi. Öte yandan CİMER’e 2022’de 6 milyon 180 bin başvuru yapılmıştı.