Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

32 ilde sandıklar kapandı… Gözler sonuçlarda

Türkiye bugün  yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gitti. Oy verme işleminin saat 07.00’de başladığı 32 ilde saat 16.00 itibariyle sandıklar kapandı. Bu 32 il içinde yer alan Şanlıurfa, Diyarbakır, Bayburt ve Siirt’te seçime kan bulaştı. Seçim nedeniyle çıkan kavgalarda 2 kişi hayatını kaybetti 2’si ağır 38 kişi yaralandı.

Türkiye bugün  yerel yöneticilerini

Türkiye 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri için kayıtlı 61 milyon 441 bin 882 seçmenle sandık başına gitti. 

Saat 07.00’den itibaren sandık başına giden 32 ilde oy verme işlemleri saat 16.00’da tamamlandı. Oy verme işleminin saat 08.00 itibarıyla başladığı diğer illerde ise 17.00’da sandıklar kapanacak.  

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’te ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy verme işlemi saat 07.00 itibarıyla başlamıştı. 

ÖNCE HANGİ OYLAR SAYILACAK

Seçimde büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık; diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak. 

Oy verme saatlerinin 07.00-16.00 olduğu illerde saat 16.00, diğer illerde saat 17.00’den önce oylar sayılmaya başlanamayacak. 

Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler, oylarını kullanmış olsa bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak.

YSK tarafından yayın yasağı kaldırılmadan sonuçlar açıklanamayacak.

SEÇİME KAN BULAŞTI

Bu 32 il içinde yer alan 4 ilde seçime kan bulaştı. Seçim nedeniyle çıkan kavgalarda 2 kişi hayatını kaybetti 2’si ağır 38 kişi yaralandı.

Şanlıurfa kent merkezi ile ilçelerinde ‘muhtarlık’ seçimleri nedeniyle çıkan kavgalarda 21 kişi, yaralandı.
 
Diyarbakır’da, kırsal Ağaçlıdere Mahallesi’nde oy verme işlemi sırasında çıkan silahlı, taşlı, sopalı kavgada sandık görevlisi 1 kişi hayatını kaybetti, 2’si ağır 12 kişi yaralandı.
 
Bayburt’ta muhtarlık seçimi sebebiyle iki grup arasında kavga çıktı. Kavgada 1 kişi yaralandı.
 
Siirt’te muhtarlık seçimi nedeniyle çıkan silahlı kavgada, 1 kişi öldü, 4 kişi yaralandı

SONUÇLAR SOZCU.COM.TR’DE

Sozcu.com.tr bugün gerçekleştirilen yerel seçimde hızlı ve güvenilir haber kaynağı olarak yanınızda olacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yayın yasağını kaldırmasının ardından seçim sonuçlarını anbean Sozcu.com.tr’de detaylı bir şekilde bulacaksınız.

Başkan adaylarının aldığı oylar ve  partilerin il genel meclisi seçiminde aldığı oylar Sozcu.com.tr’nin özel seçim sayfasında olacak.

Anadolu Ajansı’nı veri kaynağı olarak kullanacak olan Sozcu.com.tr’nin Seçim 2024 sayfasında il, ilçe ve belde seçim sonuçları yer alacak.

Partilere özel hazırlanan sayfada, bir partinin hangi ilden ne kadar oy aldığını öğrenebileceksiniz.

Türkiye haritası üzerinden en az veya en çok oy oranına sahip olduğu illeri anlık güncellemelerle takip edebileceksiniz.