Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

1 Nisan 2024 okullar tatil mi, Pazartesi günü okul var mı?

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak olan yerel yönetimleri seçmek için sandık başına gidecek. Oyların okullarda kullanılacak olmasında dolayı öğrenciler ve veliler “1 Nisan’da okullar tatil mi?” sorusunun yanıtı merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı, 31 Mart seçimleri nedeniyle 1 Nisan okulların tatil olacağını açıkladı.

Türkiye, 5 yıl boyunca

Pazar günü gerçekleştirilecek olan seçimlerin ardından saatlerce sürecek olan oy sayımı gerçekleştirilecek, sonraki gün okulların öğrenciler için hazır hale gelmeyeceği 1 Nisan günü okullar tatil olacak mı merak ediliyordu. Milli Eğitim Bakanlığı okulların durumu hakkında açıklama yaptı.

1 NİSAN OKULLAR TATİL Mİ?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri dolayısıyla okullar 1 Nisan 2024 Pazartesi günü tatil edildi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzasıyla illere gönderilen genelgede, eğitim kurumlarının, 31 Mart Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, seçmenin oy kullanmasına imkan verecek şekilde hazırlanacağı belirtildi.

Genelgede, seçimlerin ardından Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarının, eğitim-öğretime hazır hale getirilmesi amacıyla 1 Nisan 2024 Pazartesi gününün tatil edildiği bildirildi.

Öte yandan 1 Nisan günü yönetici ve öğretmenler, aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacak.

Türkiye’de toplam 74 bin 514 okul bulunuyor. Okullarda toplam 1 milyon 170 bin 699 öğretmen eğitim veriyor…

1 NİSAN RESMİ TATİL Mİ?

1 Nisan resmi tatil değildir. Kamu kuruluşları 1 Nisan 2024 Pazartesi günü açık olacaktır. Memurlar ve diğer kamu çalışanları da görevlerine devam edeceklerdir.

Oy verme akşam saatlerine doğru sona erer ve sayım aşamasına geçilir. Sayım aşaması geç saatlere kadar sürebilmektedir. Seçimin ertesi günü okulların tekrar eğitim verebilmesi için düzenin eski haline getirilmesi gerekir. Fakat bunun için yeterli süre bulunamamaktadır. Bu yüzden ertesi gün okullar tatil edilmektedir.